21 Aralık denilince çoğu insanın aklına kar, kış, soğuk gelir. Bu etmenler aslında doğru fakat içerisinde yaşadığımız dünyamız Kuzey yarım küre ve Güney yarım küre olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Birbirinden neredeyse tamamen zıt olan bu kısımlarda, bir bölümde çetin geçen kış mevsimi yaşanırken diğer tarafta güneşin sıcak dalgaları sayesinde yazın keyfi çıkarılmakta. Yaşadığımız bir yıl içerisinde bazı özel günler olup, bu günler aslında hangi mevsimin bizi beklediğini haber veriyor. Bulunduğumuz ay içerisinde de bu özel günler arasında 21 Aralık günü bulunuyor. Peki hiç 21 Aralık gününün ne gibi bir özelliği var, neler yaşanıyor bu günde diye düşündün mü? Eğer bu soruları merak ediyorsan haydi seni 21 Aralık yazımızda ağırlayalım.

21 Aralık tarihinde güneş ışınları Oğlak dönencesine dik şekilde gelir. Bu olayın sonucunda Güneş ışınları Güney yarım küreye gelebileceği en dik açılarla gelir. Kuzey yarım küreye ise en eğik açıyla gelir. Bu olayların sonucunda Güney yarım küresinde gündüzler artık kısalmaya başlar ve yaz gündönümü başlamış olur. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Kuzey yarım küresinde ise gündüzler uzamaya başlayacak ve kış gündönümü başlamış olacak. Kısaca 21 Aralık Güney yarım kürede yazın başlangıcı, Kuzey yarım kürede ise kışın başlangıcıdır. Gündüz süresi güneye gidildikçe artacağı için ülkemizde en uzun gündüzü yaşayacak olan ilimiz Hatay olurken, en uzun geceyi yaşayacak olan ilimiz ise Sinop’tur.

Bir çok kültürde resmi olarak kışın başlangıcı olarak kabul edilen bu günde, kışın gelişini kutlamak amacıyla çeşitli kutlamalar, festivaller gibi aktiviteler gerçekleştirilir. Maalesef kışın getirdiği bir çok iyi tarafı olduğu gibi kötü tarafları da mevcut. İlk olarak iyi tarafına değinelim. Bilindiği gibi genellikle insanlar mevsimsel olarak yaz ve kış insanı olarak kendilerini ikiye ayırırlar. 21 Aralık tam kış insanları için. Sıcak havadan, nemden artık kurtulmaya başlayacaklar ve üzerine giydikleri kalın kazaklarıyla ellerine kahvelerini alıp kış ayının getirdiği dillere destan manzaranın keyfini çıkaracaklar. Şöminenin karşısına oturup bir elinde çay veya kahven olup, diğer elinde kitabının olması çok zevkli olmaz mıydı?

Şimdi gelelim sevmeyen kesime. Yaz insanları tahmin edilebileceği gibi kışın gelişine çokta sevinmezler. Sıcak kumların üzerine uzanmak, denizin sonsuz görüntüsüne dalıp hayaller kurmak, birbirinden lezzetli dondurmaların keyfini çıkarmak varken kalın giyinip evden çıkamamak onlara eziyet gibi gelir. Aslında her iki tarafa bakıldığı zaman her iki tarafta kendince haklı gibi duruyor. Peki sen hangi mevsimin insanısın?

21 aralık

Birçok insan için burçlar son derece önemli bir mevkiye sahip. Doğum günü 21 Aralık olan kişiler yay burcunu temsil ediyorlar. Yay burcu olan kişiler genellikle kavrama yetenekleri gelişmiş olduğundan özellikle ciddi işlerde ve felsefi konularda daha başarılı olurlar. İçten ve iyimser olan yay burcu, aynı zamanda özgürlüklerine de oldukça düşkündürler.

Bu uzun geceyi keyifli kılmak için tarz içinde olmak isteyebilirsin. Buradan sitemize gidip, en uzun gecenin yaşanacağı 21 Aralık’ta senin için belirlediğimiz ve %50 indirimlere varan ürünlerimize gözatabilirsin.

You May Also Like