1969 yılında üretimine başlanılan adidas Superstar, çıktığı zamandan günümüze kadar geçen süre zarfında dünyada kalıcı etkiler bıraktı. Spor ayakkabısı kültürüne büyük etkiler bırakan burun kısmı ile sade tasarımı dikkatleri üzerine çekiyor. Peki hiç adidas Superstar’ın tarihini merak ettin mi? Onca yılından beri nasıl çok büyük hayran kitlesi var? İstersen bu sorulara biraz göz atalım.

1969 yılında adidas, yıllara meydan okuyacak, tarzıyla etrafı kasıp kavuracak bir model çıkardı, “Superstar”. Bu model ilk çıktığı yıllarda basketbol ayakkabısı olarak üretildi, bir çok yıldız NBA oyuncuları tarafından sevilerek kullanıldı. Bu oyunculardan adidas Superstar’la bütünleşmiş olan bazı oyuncular var. Bunlar, dönemin ve NBA tarihinin en büyük başarılarını elde eden Kareem Abdul-Jabbar ve NBA logosunun sahibi Lakers’lı ünlü basketbolcu Jerry West’ti. Maçlarında severek kullandılar ve büyük başarılar elde ettiler. 70’li yılların ortasına gelindiğinde NBA oyuncularının neredeyse %75’inden fazlası adidas Superstar giyiyordu ve bu durum adidas’ı rakipsiz olma durumuna kadar taşıdı.

adidas Superstar’ın kısa tarihinden biraz bahsettik. Peki diğer sorduğumuz soru olan nasıl bu kadar zamandır hala çok büyük bir hayran kitlesi var, bu büyük hayran kitlesini nasıl bir olay oldu da elde etmeyi başardı? Bu sorularımıza yine Superstar’ın tarihine girerek açıklayalım.

Bu ikonikleşmiş modele ben de sahip olmak istiyorum diyorsan buradan sitemize gidip, daha fazla  adidas Superstar modeline bakıp bilgi edinebilirsin.

Herkes Tarafından Sevilen Model: adidas Superstar
Bu model biraz önce de bahsettiğimiz gibi bu kadar sevilmesinin birkaç nedeni var. Bu konulara biraz değinelim.

70’li ve 80’li yıllarda basketbol ayakkabılarına hakimiyet kuran adidas, basketbolu seven küçük çocuklarında dikkatini çekmeyi başardı. adidas Superstar artık sadece basketbol sahalarında değil, sokaklarda da giyilmeye başlandı. Aynı zamanda 80’li yılların sonlarına doğru B-boy olarak adlandırılan break dans yapan kişiler tarafından oldukça tercih edilmeye başlanmıştı. Durum böyle olunca adidas Superstar’ın sokak kültüründe yerini sağlamlaştırmış oldu. Sokakların ayakkabı piyasasında hakimiyeti kuran adidas, Run DMC grubu sayesinde bunun daha da üzerine çıkmayı başardı.

Queens’ten bir rap grubu olan Run DMC, sokakta giydiği adidas Superstar’ları çıktığı sahnede de giymeye başladı. Kendileri hip-hop modası yaratarak kendilerine has giyim tarzlarıyla bu modeli giyiyorlardı. ABD çapında turlarda bu modeli giyerek sırf yaşadığı bölgeye değil, gezip gördüğü yerlere de adidas Superstar’ı aşılamış oluyordu. 1986 yılında geldiğimizde Run DMC grubu “My adidas” isimli bir şarkı çıkardı. Bu şarkıyla beraber Run DMC ününe ün kattı ve böylelikle adidas bu grupla 1 milyon euroluk sözleşme imzaladı. Aynı zamanda hip-hop kültürüne de bu şekilde sahip olmuş oldu.

Son olarak bu modelin bu kadar ikonikleşmesinin sebebi de burun kısmında bulundurduğu boyanmış kauçuk kısım. Eskilerin basketbol ayakkabısı olmasından gelen özellikle burun kısmında bulunan kauçuk kısım sert bir yüzeyden oluşuyor. Bu kısım daha iyi koruma ve dayanıklılık sağlamak için üretildi. Bu kısıma halk arasında “deniz kabuğu” ismi verildi. Bu gibi olaylar adidas Superstar’ın efsaneleşmesini hızlandırmış oldu.

1969 yılından beri hayatımızda olan bu model, çıktığı dönemde basketbol kültürüne, günümüzde de sokak kültürüne sahip oldu. Bu kültürler adidas Superstar’ın ikonik ve retro tarzıyla hala tercih edilmesini sağlıyor.

Superstar iyi güzel de ben başka modellere de bakmak istiyorum diyorsan buradan sitemizi ziyaret edebilirsin.

 

 

 

You May Also Like