1985 yılında piyasaya sürülen ve “Banned” lakabını alan Air Jordan, Peter Moore, Tinker Hatfield ve Bruce Kilgare tarafından tasarlandı. Çıktığı dönemde NBA’de nerdeyse giyildiği her maç ceza verilen bu model oldukça ilginç bir geçmişe sahip. Bu ilginçliği biraz açıklayıp, aklındaki soru işaretlerini silmeye çalışalım.

Nike’nin ilk hava taban özelliğine sahip olan ayakkabısı Tailwind ile büyük bir başarı elde etmişti ama Nike bu başarının daha büyüğünü istiyordu. Gözünde NBA’de bir çaylak seçip ona özel bir ayakkabı çıkarmak vardı. Çıkardığı ayakkabıyla giyen oyuncuyu özümleştirmek ve izleyen seyircilerin oyuncuya bakarken ayakkabının aklına gelmesini istiyordu. Seçmek istediği oyuncular arasında Charles Barkley ve Patrick Ewing gibi ünlü yıldızlar vardı. Bu oyuncularla sponsorluk sözleşmesi imzalayamayan Nike, Michael Jordan ile sözleşme imzalamak istedi. Çünkü Jordan için daha az ücret ödeyeceklerdi. MJ’ye 5 yıl için 2.5 milyon dolar ve satılan ayakkabı başına prim vermeyi sundu.

MJ yapılan ayakkabıyı beğenmedi ve aslında adidas ile sözleşme imzalamak istiyordu. Öyle ki adidas yetkilelerine Nike kadar ücret ödemenize gerek yok yaklaşmanız yeterli diye talimat verildiği biliniyor. Buna karşılık adidas MJ’ye her yıl 100 bin dolar ve ayakkabı başına prim vermeyeceğini bildirdi. Bu durumlardan sonra MJ adidas’ın teklifini kabul etmeyip, Nike’ın sözleşmesini kabul etti. Nike çıkaracağı ayakkabının adını aslında Jordan Air yapmak istiyordu ama Ürdün Havaalanının ismiyle aynı olunca Air Jordan isminde karar kıldı.

MJ Air Jordan ayakkabılarıyla sahaya çıkınca bütün dikkatleri üzerine çekmişti. Çünkü o zamana kadar basketbol ayakkabılarında beyazdan başka renk kullanılmamıştı. Kırmızı ve siyah rengin hakim olduğu bu model sahada sanki alev gibi yanıyordu. “Banned” lakabını almasının başlıca nedeni de aslında buydu. Dönemin NBA komiserlerinden David Stern oyunun standartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle MJ’ye 5000 dolar ceza kesmişti. NBA gündemine oturan bu olay Air Jordan modelinin tanınmasına da zemin hazırlamıştı.

air jordan

Air Jordan’nın Hayatımınızın Neredeyse Her Alanında Olması
MJ, NBA kariyerinde üstün bir başarı göstermişti. Öyle ki lakabı “Majesteleri”di. Kendine özgü hareketli, smaçlarıyla bir ikon halina geldi. Takım taraftarı olan olmayan kişileri kendisine hayran bıraktı. Bu kadar hayran kitlesi büyük olunca Air Jordan sadece ayakkabı sektörüyle sınırlı kalmadı. T-shirt, terlik, şort, ceket gibi sektörlere girerek Majesteleri ruhunu yaşamak isteyen tüm basketbol severlere bu ürünleri sundu.

Nike, başta belirttiğimiz gibi bir ayakkabı modelini oyuncuyla öyle güzel birleştirdi ki şuan da MJ denilince insanların aklına Air Jordan ayakkabı modelleri ve diğer ürünler aklına geliyor.

Aslında Air Jordan’ın bu kadar hayatımızın içinde olmasının nedenlerinden biri ürünleri ve markayı oldukça fazla görmemiz diyebiliriz. Şu an NBA’de Chris Paul, Blake Griffin, Kawhi Leonard, Russell Westbrook ve Carmelo Anthony gibi oyuncular dahil olmak üzere NBA’den 21 oyuncuyu destekliyor. Aynı zamanda MLB, NFL, NASCAR ve WNBA gibi liglere sponsor oluyor.

Vücudunda Majesteleri ruhunu yaşamak istiyorsan buradan sitemizi ziyaret edip MJ ürünlerine bakabilirsin.

 

 

You May Also Like