Türk milleti olarak neredeyse herkes spora gönülden sevdalı. En çok sevilen sporumuz futbol ama ülkemizde bizleri Avrupa’da büyük başarılarla temsil edip göğsümüzü kabartan takımlara ve oyunculara sahibiz. Bu başarıyı da kuşkusuz oyuncularımız ve kulüplerimizin gelişmesine yardımcı olan Türkiye Basketbol liginin sağladığını söylersek yanlış bir düşünce içinde olmayız sanırım. Türkiye Basketbol Ligi, son yıllarda özellikle Avrupa’da ciddi bir şekilde başarılar elde ederek ülkemizin adını tüm dünyaya tanıtmış oldu. Eurochallange, euroleagleler gibi birçok zorlu karşılaşmalarda alnımızın hakkıyla şampiyon olmasını bildik.

Ligimiz, dünyanın en önemli ve ünlü ligi olarak bilinen NBA’e yıldız basketbolcular gönderip, Türkiye’yi başarılı bir şekilde temsil edilmesini sağladı. Bu oyunculara örnek verecek olursak NBA ligine ilk giden Türk unvanını bulunduran Mirsad Türkcan, NBA all-starına seçilmiş ilk Türk olan Mehmet Okur, birden çok NBA forması giymiş, takımları ve milli forma ile müthiş performanslar sergileyen, günümüz Türkiye Basketbol Ligi başkanı Hidayet Türkoğlu gibi isimler ve daha niceleri Avrupa’da Türkiye’yi mükemmel sonuçlar elde ederek temsil etti ve temsil etmeye devam ediyorlar.

Peki sen bu kadar basketbolla haşır neşir bir şekilde büyüyen ve gelişen bir nesil olarak basketbolu seviyor musun? Biraz önce de bahsettiğimiz gibi büyük başarıların arkasında duran basketbol ligimizin tarihini, önemli karşılaşmalarını merak ettin mi? İstersen haydi gel hep beraber bu soruları yanıtlayalım.

Ligimiz, ilk olarak 1923-1945 yılları arasında İl Birincilikleri seviyesinde düzenlenmiş,  1946 yılından itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir bölgelerinin lig birincilerinin Türkiye Basketbol Şampiyonası’na katılması ile ulusal düzeye yükseldi. 1966 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından bir araya getirilen kulüplerle oluştu ve ilk Türkiye Basketbol Ligi oluşturuldu. Bu ligin ilk şampiyonu Altınordu takımı oldu. Uzun yıllar boyunca değişik sistemler deneyen ligimiz, 1966-67 sezonundan 1977-1978 sezonuna kadar şampiyon olacak takımlar lig sıralamasına göre belirliyordu. Daha sonra 1978-1979 sezonu itibariyle play-off uygulamasına geçildi. Yıllar boyunca farklı isimlerle anılan basketbol ligimiz bu sezon Spor Toto ismini değiştirip yerine Tahincioğlu ismini kullanacak. Tahincioğlu Gayrimenkul ile imzalanan sponsor anlaşmasıyla birlikte 2+1 olarak ligimizin adı Türkiye Tahincioğlu Basketbol Ligi oldu.

Türkiye Basketbol liginde günümüze kadar toplamda 11 farklı takım şampiyon oldu. Sence en çok şampiyonluk yaşamış takım hangisi olabilir?

Sorumuzu hemen cevaplayalım. Ligimizde 13 şampiyonlukla zirvede oturan takım Anadolu Efes. Onu 9 şampiyonlukla Fenerbahçe yakından izlemekte. Bu şampiyonluklar iyi hoşta Avrupa’da durumumuz nasıl? Gibi bir soru sorabilirsin. Yıllardan beri Avrupa’da düzenlenen ve günümüzde THY’nın sponsor olduğu Euroleage’de büyük başarılar elde ediyoruz. İlk olarak 1992-93 sezonunda Koraç Kupası isimli turnuvada Efes Pilsen, Aris Selanik takımıyla finalde karşılaştı. 50-48 kaybettiğimiz maçta ikinci olduk. Daha sonra yılmayıp, istikrarlı bir şekilde ilerleyen Efes Pilsen, 1995-96 sezonunda Koraç Kupası’nda yine finale kaldı. Bu sefer Stefanel Milano takımıyla karşılaştı ve iki maç oynadı. Bu maçların ilkini kazanıp, diğerini kaybeden Efes Pilsen, sayı üstünlüğüyle Türkiye basketbol tarihinde bir ilke imza atarak Avrupa şampiyonu oldu.

2011-2012 sezonuna kadar Avrupa kupalarında genellikle ikinci olarak tamamlayan takımlarımız, Beşiktaş ile birlikte bu büyüyü bozdu. O sezon FIBA Eurochallange finalinde Fransız rakibi Elan Chalon’u 91-86 gibi bir skorla geçerek Avrupa şampiyonu oldu.

Galatasaray, 2015-2016 sezonunda Eurocup’ta mücadele etti. Finale kadar emin adımlarla ilerleyen Galatasaray, Fransız ekiplerinden Strasbourg ile karşılaştı. Karşılaşma iki maç şeklinde gerçekleşti ve ilk maçı Galatasaray kaybetti. İkinci maçta mükemmel bir performans gösteren aslan, kendi evinde maçı kazanmasını bildi ve sayı üstünlüğüyle şampiyon olup Eurocup’ı kaldırdı.

Adından son yıllarda Avrupa’da sıkça bahsettiren Fenerbahçe, 2016-2017 sezonunda ev sahipliği yaptığımız Final Four da göz kamaştırıcı performans sergiledi. İlk maçta başarılı ekip Real Madrid’i eleyip adını finale yazdıran Fenerbahçe, finalde Olympiacos ile karşılaştı ve bu karşılaşmadan 80-64 galip ayrılarak kupayı müzesine götürdü.

Böyle ihtişamlı ve başarılı yıllar geçirmemizin nedenlerinden biri de şüphesiz taraftar etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Takımlarını neredeyse hiçbir maçta yalnız bırakmayan cefakar taraftarlar, takımları kadar bu şampiyonlukların içinde. Sen de eğer takımını her yerde destekleyen ve basketbolsuz yapamayan biriysen buradan sitemize gidip, basketbol için gerekli olan ürünlere ulaşabilirsin.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *