14 Kasım Dünya Sinema Günü’ne özel olarak listelediğimiz dünyanın en iyi 10 spor filmi ile karşındayız.

sc dünya sinema günü

Patlamış mısırlar hazırsa şimdi sıra listemizden film seçmeye geldi. Aile boyu ya da arkadaşlarınla izleyebileceğin beyaz perdenin klasikleri arasında yer alan filmlerden sizler için kısa bir derleme yaptık.

Dünya Sinema Günü’nde ayaklarını uzatıp beyaz perdenin tadını çıkarmak isteyenler bu yazımızı mutlaka okumalı.

İşte Top 10 listemiz :

1. Rocky

1976 yılı yapımı bir efsane. Aynı yıl 10 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve 3 Oscar Ödülü almıştır. Filmde sıradan bir adam olan Rocky Balboa’nın yükselişi ve kariyeri konu alınmıştır. Peki kim bu Rocky? Boş zamanlarında yaşadığı küçük şehrin yerel kulüplerinden birinde boks yapan amatör bir boksördür. Amerika’da yeni yılın boks maçlarının programları tamamlanmak üzereyken Apollo Creed isimli boksör sakatlanmıştır. Apollo’un önerisi üzerine turnuvaya adı duyulmamış bir boksör katılacaktır. Tabi ki bu isim Rocky’den başkası değil. Rocky, artık yılın en önemli maçının boksörlerinden biridir ve zorlu hazırlık sürecinde en büyük yardımcıları antrenörü Mickey ve büyük aşkı Adrian olacaktır. Ardından çekilen devam filmleri ile seriye dönüşen bu efsane yapıtı kaç kere izlemiş olursan ol her seferinde ilk kez izliyormuş gibi heyecanlanıyorsan sen de gerçek bir sinema tutkunusun demektir.

sneaks cloud_rocky

2. Ali

Amerikalı boksör Muhammed Ali’nin hayatını anlatan 2001 yılı yapımı filmde Muhammed Ali’yi başarılı oyuncu Will Smith canlandırıyor. MTV Film Ödülleri’nde Smith’e en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandıran filmde 1960’lı yıllarda ringlerde fırtına estiren başarılı boksörün yaşamından kesitler görüyoruz. Tüm dünyada gelmiş geçmiş en iyi boksör olarak kabul edilen Muhammed Ali hakkında merak ettiklerini bu filmde bulacağından eminiz.

sneaks cloud_alı

3. Remember Of Titans

Unutulmaz Titanlar olarak Türkçe’ye çevrilen 2000 yapımı film, ırkçı eğilimlerin yaygın olduğu Virginia eyaletinin Alexandria kentinde geçmektedir. Gerçek hayattan alınma öyküsüyle dikkatleri üzerine çeken bu filmde, eyalet yönetiminin kararıyla siyahların ve beyazların liseleri birleştirilince yeniden kurulan futbol takımının başına siyahi koç Herman Boone (Denzel Washington) getiriliyor. Takımın eski koçu Bill Yoast (Will Patton) ise Boone’nin yardımcılığa verilir.  Futbol dışında ortak noktalarda bulan ikili takımı ırk ayrımcılığına karşı durmaya teşvik ederler.

sneaks cloud_remember of titans

4. Goal

2005 yapımı futbol filmi olan Goal’de birçok gerçek futbolcu ve futbol takımı da yer almaktadır. FIFA ile geniş çaplı bir iş birliği içerisinde çekilen filmin devam filmleri de çekilmiştir. Filmde yasadışı yollarla Meksika’dan ABD’ye geçen yetenekli futbolcu Santiago Munez’in profesyonel futbolcu olma hayali ve bu uğurda feda ettikleri anlatılmaktadır. Zar zor biriktirdiği uçak parası ile İngiltere’ye giden ve Newcastle United takımında ilk 11’de sahaya çıkan Santi maçın bitimine 5 dakika kala attığı golle takımını Avrupa kupalarına taşır.

sneaks cloud_goal

5. Space Jam

Basketbol ve özellikle Jordan hayranlarıyla ilk kez 1996 yılında buluşan yapım eğlenceyi doruğa taşıyor. Jordan smaçlamakta, Bugs Bunny sıkıştırmakta ve tüm Looney Tunes kahramanları potaya zıplamakta. Animasyon ve gerçek karakterlerin iç içe geçtiği bu komedi filminde, Charles Barkley ve Patrick Ewing gibi NBA yıldızlarının yeteneklerini ele geçiren kötü yaratıklarla Looney Tunes kahramanları bir basketbol maçında karşı karşıya geliyor. Kahramanlarımız ünlü NBA oyuncusu Michael Jordan’dan yardım isterler. Dünyanın hatta evrenin en büyük basketbol devinin yardımıyla bakalım bu maçı kazanabilecekler mi? Bu eğlenceli ve müthiş macerayı bir kez daha yaşamaya var mısın?

sneaks cloud_space jam

7. Coach Carter

Eskiden başarılı bir basketbol oyuncusu olan Ken Carter, sıradan bir lise takımının basketbol antrenörlüğünü yapmaktadır. Farklı kesimlerden gelen ve birbirleriyle hiç anlaşamayan ama bir şekilde birlikte oynamayı öğrenen bir basketbol takımına koçluk yapmaktadır. Koç Carter, oyuncularının sahada olduğu kadar sınıfta da başarılı olmalarını istemektedir. Bu yüzden öğrencileri ile bir anlaşma imzalar. Disiplin konusunda oldukça acımasız olan koç, takımı sezona hazırlamış ve takım müthiş bir başlangıç yapmıştır. Her şey iyi giderken oyuncuların akademik raporları gelir. Peki ya sonra?

sneaks cloud_coach carter

7. The Basketball Diaries

1995 yapımı filmin başrolünde karşımıza Jim karakterine hayat veren genç Leonardo Di Caprio çıkıyor. Jim, lise basketbol takımının başarılı oyuncularında biridir. Milli takımda oynama ve basketbol yıldızı olma hayalleri uyuşturucu ile tanışınca sona ermektedir. New York sokaklarının acımasız yüzünü gören Jim, suç, sefalet ve ölüm gibi kötü tecrübelerden sonra kendini kurtaracak şeyi keşfeder. Yazmayı…

sneaks cloud_the basketball diaries

8. Green Street Hooligans

Harvard’da gazetecilik okurken oda arkadaşına ait uyuşturucunun kendi yatağında bulunması sonucu okuldan atılan Matt, ablasının yanına İngiltere’ye taşınmak zorunda kalır. Burada eniştesinin kardeşi Ben ile takılmaya başlayan Matt kendini birden bire Green Street Elite taraftar grubunun içinde bulur. O zamana kadar ağırbaşlılığı ile dikkat çeken Matt içinde biriktirdiği şiddeti ve öfkeyi fanatizm ile dışa vurmaktadır. Bayan yönetmenin elinden çıkan bu film Milwall ve West Ham United klüplerinin arasındaki rekabete de dokundurma yapıyor.

sneaks cloud_green street hooligans

9. Moneyball

Kısıtlı bir bütçe ile Oakland A beysbol takımını yoktan var eden Billy Beane ( Brad Pitt) zengin kulüplere kafa tutuyor. Bunu yaparken beysbolun temel inançlarını da değiştiren ve yerinden sarsan Beane, yöntemleri kabul görmese de hatta ve hatta delilik olarak görülse de inanç ve azimle bildiği yönden ilerlemeye devam ediyor. 2005 yılında çekilen film Michael Lewis’in Moneyball : The Art of Winning an Unfair Game adlı eserinden uyarlanan gerçek bir hikayeye dayanmaktadır.

sneaks cloud_moneyball

10. The Champion

Ve son olarak sessiz sinemanın ustası Charlie Chaplin’in yazıp yönettiği ve tabi ki rol aldığı The Champion filmini sizlerle paylaşıyoruz. Buldog köpeğiyle sokaklarda amaçsızca dolanırken bir at nalı bulan Chaplin, şans getirsin diye nalı cebine atar ve tam o sırada boksör arayan bir yere geldiğini fark eder. Hemen boksörlük için başvuran Chaplin rakibini görünce cebindeki nalı boks eldiveninin içine koyar. Ve olaylar olaylar…

sneaks cloud_the champion

Dünya Sinema Günü’nde film keyfi yapmak başkadır. Sen de ayaklarını uzat ve cumartesi gününü unutulmaz filmlerle daha eğlenceli hale getir.

Sneaks Cloud iyi seyirler diler…

You May Also Like