adidas Stan Smith

60’lı yılların ilk yarısından 80’lere kadar süregelen başarı hikayesinin başkahramanı, ünlü tenisçi Stan Smith.

stan smith Sneaks Cloud

 

Tenis kortlarının tozunu dumanına katan tenisçi, spordaki başarısından daha çok adidas markasının adına tasarladığı sneakerlar ile tanınıyor olabilir. İlk kez 1971 yılında üretimine başlanan bu sneakerların bu denli tutulacağını ve trende dönüşeceğini kim bilebilirdi?

sneaks cloud_stan smith

Tenis ayakkabısı olarak tasarlanan fakat günümüzde sokak modasının ikonu haline gelmiş olan adidas Stan Smith’in üretimine başlandığı ilk yıllarda adının rekorlarla anılacağı tahmin edilemezdi. Şimdi bir trend haline gelen Stan Smith ayakkabılar üretildikten bir süre sonra 1988 yılına gelindiğinde yaklaşık olarak 22 milyon adet satılarak ilginç ilginç rekorların bulunduğu Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. 1994 yılında ise bu rakam 23.7 milyona ulaşmış ve Stan Smith efsaneler arasındaki yerini almıştır. Günümüzde bu rakamın kaç milyona ulaştığını söylememize gerek bile yok.

sneaks cloud_stan smith adidas

adidas ürettiği her model ile başarıyı yakalasa da Stan Smith başarının ötesinde bir efsane olmayı başardı. Diğer modellerden daha yüksek taban üzerine inşa edilen sade tasarımlı düz beyaz deri üst yüzey, dil kısmında yer alan tenisçimiz Stan Smith’in özel çizim yüz resmi , tendonları korumak amacıyla tasarlanan ve üzerinde adidas Originals 3 yapraklı yonca logosunun bulunduğu arka bilek kısmı, adidas’ın ikonik 3 şeritli görselinin yerine yüzeyde birbirine paralel 3 sıra delikli tasarım ile efsaneleşen Stan Smith yıllar içinde onlarca koleksiyona imza atmış olsa da minimal görünümünden asla ödün vermemiştir.

sneaks cloud_adidas stan smith

 

Koleksiyoncuların gözdesi olan Stan Smith sneakerlar hep en özel sıralamalarda yer aldı. Özel serileri ve limited edition koleksiyonları ile satış rekorları kıran bu lifestyle ayakkabıların 2011 yılında üretimini durdurma kararı alındı. Her ne kadar online satış sitelerinde satışı devam etse de kimse aradığını bulamıyordu. Öyle ki eski Stan Smith’lerini satanlara bile denk gelmek mümkündü. Bunun böyle devam edemeyeceğini anlayan adidas, 2014 yılında efsane sneaker Stan Smith’in Consortium koleksiyonu ile yeniden üretime başladı. Klasik çizgisinden şaşmayan sneakerlarda farklı yüzey dokuları ile yeni sezon trendlere uygunluk sağlamak ve inovatif tasarımlara imza atmak amaçlanmış. Efsaneleri, efsaneleştiren de bu değil mi? Yaratıcı ve yenilikçi olmak.

sneaks cloud_stan smit consortium

 

adidas, Stan Smith’ten vazgeçemedi ve efsanenin dönüşü muhteşem oldu. Sokak modasının kalbi sneakerlar bir yana Stan Smithler bir yana dediğimiz eşsiz koleksiyonlara sahip bu sneakerların gerçekten tutkunu olan insanlar yok değil. Öyle ki günlük kıyafeti ne olursa olsun, jean, etek, şort, eşofman ya da elbise hiç fark etmez Stan Smith’lerini her şeyle kombinlemeyi gayet iyi başarıyorlar. Hatta gerçek bi’ Stan Smith tutkunuysan gece kıyafetlerinin altında bile tercih edebilirsin. Moda senin  tarzınla başlar. Senin tarzın da Stan Smith ile.

sneaks cloud_stan smith with jean

sneaks cloud_stan simith with skirt

sneaks cloud_stan smith man

sneaks cloud_stan smith in the night

Sokak modasının yeni yüzü Sneaks Cloud’da adidas Stan Smith modellerini senin için bir araya getirdik. E böylesine efsane olmuş sneakerlar Sneaks Cloud’a da çok yakıştı doğrusu. Haydi durma, bir an önce keşfetmek için sneakscloud.com’a tıkla.

sneaks cloud_stan smith efsanesi

Dolabında hala bi’ Stan Smith yoksa Sneaks Cloud yeni sezon modelleri ile karşında.

 

Satın almak için tıkla.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *