Nefes kesici bir basketbol derbisine hazır mısın? Türkiye’nin en büyük derbisi olan Galatasaray- Fenerbahçe karşılaşması bu kez kozlarını yeşil sahada değil de basketbol parkelerinde karşılaştırıyor. 23 Aralık günü oynanacak olan bu derbi, büyülü bir atmosferi gözler önüne serecek. Her iki tarafın birbirinden ateşli taraftarları eşliğinde oynanacak olan maç saatler 15.15’i gösterdiğinde başlayacak.

Galatasaray ve Fenerbahçe neredeyse kuruldukları yıllardan bu yana her zaman bir rekabet içindeydiler ve hala rekabet içinde olmaya devam ediyorlar. Ateşli taraftarların hazırladığı görsel şölenleri izleyip, bir yandan da iki takımında doğasında bulunan rekabet ve azim duygusu insanların güzel bir spor müsabakası izlemesini sağlıyor.

Maç, Galatasaray’ın ev sahipliğini yaptığı Abdi İpekçi Arena’da oynanacak. Her iki takımında basketbolda güçlü olduğunu bilince hangi takımın galip geleceğini tahmin etmek oldukça zorlaşıyor. Sence bu heyecanlı derbiyi hangi taraf kazanacak? Aslanlar mı yoksa Kanarya mı?

Galatasaray ve Fenerbahçe’nin eski sezonlardaki başarılarına bakacak olursak, Fenerbahçe’nin bu zamana kadar geçen sezonlarda toplamda 9 şampiyonluğu bulunmakta. Galatasaray ise basketbol tarihinde 5 şampiyonluk gördü. Şuanda 10 maç oynayıp namağlup giden Fenerbahçe, 20 puanla ligin zirvesinde bulunuyor. Sezona Fenerbahçe’ye göre daha kötü bir başlangıç yapan Galatasaray, 6 galibiyet ve 4 mağlubiyet alarak 16 puanla ligin 6. sırasında bulunuyor. Bu sıraların aslında çokta bir önemi yok gibi. Çünkü bu iki takım birbirleriyle karşılaşınca o kadar çok hırslanıyorlar ki maçın sonucunu önceden tahmin etmek oldukça zorlaşıyor.

basketbol

Parkelerde neredeyse 63 yıldır oynanan bu derbi, sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da oldukça merak ediliyor. İlk olarak 1945 yılının Ocak ayında Eminönü Halkevi’nde karşılaşan ezeli rakiplerden gülen taraf 48-15’lik skorla ayrılan Galatasaray oldu. Toplamda 237 kez karşılaşmış olan Galatasaray ve Fenerbahçe arasında, 123 galibiyetle  Fenerbahçe, en çok kazanan takım unvanını koruyor. En çok farkla biten maç ise tarihler 15 Ocak 1950 yılını gösterdiğinde gerçekleşti. 105-39 gibi bir skorla rakibini yenen Galatasaray, basketbol derbisinde en farklı galibiyetin sahibi konumunda. Oynanan son 10 maçta ise Galatasaray 1 maç, Fenerbahçe ise 9 maç kazandı.

Ateşli taraftarlarla beraber hırslı oyuncaların rekabeti arasında geçecek olan derbi, tüm basketbol severleri heyecanlandırıyor. Sen de bir basketbol tutkunuysan buradan sitemize gidip, basketbol ürünlerimize ulaşabilirsin.

You May Also Like