Bugün yaptığın tüm planları iptal et! Arkadaşlarını yanına al ve bulduğun en güzel yere sandalyeni koy; müziğini aç, atıştırmalık al ve buz gibi bir smoothie hazırla. Çünkü bu gece gökyüzü sinemasında Kanlı Ay Tutulması var! Bugün, yüzyıllardır bir akımmış gibi takip edilen ve merak uyandıran Kanlı Ay’ı konu alıyoruz. Peki, nedir bu Kanlı Ay? Nasıl oluşur, ne zaman izlenir? Tüm merakını gideriyoruz ve sana Kanlı Ay Tutulması’nı uzun uzadıya anlatıyoruz!

Kanlı Ay Tutulması Nedir?

Kanlı Ay Tutulması, biliyoruz ki herkesin merak ettiği bir konu. Kanlı Ay Tutulması; Güneş, Dünya ve Ay’ın aynı hizaya gelerek Ay’ın kırmızı renge bürünmesi ile oluşur.

Peki, Ay nasıl kızıllaşır?

Tutulma sırasında atmosfer güneş ışığını kırarak ayın üzerine düşen gölgenin içini yansıtır, bu da ayın kararmasını engeller. Kırmızı ve turuncu dalga boylarına sahip olduğundan, Ay kızıla bürünür.

Ayrıca, yalnızca Ay dolunay evresindeyse ve ay tutulması yaşanıyorsa bu ana tanıklık edebilirsin. Dünya’da, Güneş’in yeni doğduğu ve yeni battığı yerlerde bu mükemmel olay yaşanır.

Dünya, Güneş ile Ay ‘ın arasına girecek ve masallara konu olan Ay, Güneş ışığından mahrum kalacak. Tutulma sırasında atmosfer güneş ışığını kıracak ve Dünya, Ay’ın üzerine gölgesini düşürürken Ay bu fırsatı farklı renklere bürünerek değerlendirecek. Kelimenin tam anlamı ile bir görsel şölen olacak! Renklerin dünyamız için bir mesaj içerdiğini biliyor musun?

Kanlı Ay Tutulması’nın Dünya’ya söyleyecekleri var.

Ay, Dünya etrafında  turunu 27 günde tamamlar ve 29.5 günde döngüsünü gerçekleştirir. Ay’ın iki döngüsünün de farkları var! Kanlı Ay Tutulması, Güneş’in ve Dünya’nın Ay yörüngesi sırasında değişen konumu sebebi ile ortaya çıkar. Tutulma sırasında Ay’ın eşsiz renklere bürüneceğini açıklamıştık. Tutulma boyunca yaşanacak renk değişimleri şu şekilde olacak:

Ay’ın kızıl saçları gökyüzünde dalgalanıyor!

Sanki gün Ay’da batıyormuş gibi değil mi? Bu arada söylemeden geçmeyelim; tutulmaya “kanlı” denmesinin nedeni, Ay’ın tamamen kızıla bürünecek olması!

Ay’ın Dünya ve insanlığa mesajı var! Eğer atmosferimizi yeterince temiz tuttuysak, Ay ışıldarken rengi turuncu-sarı arasında değişecek. Eğer atmosferimiz kirli ise Ay, soluk, koyu bir kızıla bürünecek.

Bilmen gerekenler;

1- Kanlı Ay Tutulması’nı çıplak gözle izleyebilirsin! İlkokulda hepimiz güneş tutulmalarını ortası boyalı bir cam yardımı ile izlerdik, biliyorum. Fakat Kanlı Ay Tutulması, gözlerimize doğrudan seslenecek ve kendisini çıplak gözle izlemene fırsat verecek!

2- Bütün hazırlıklarını mutlaka 20.00’dan önce yap. Çünkü tutulma 20.15’te başlayıp 02.20’ye kadar sürecek! Sevdiklerinle keyifli bir gün geçirtecek Ay Tutulması’nı izlerken eminim ki büyüleneceksin!

3- Ülkemizden en iyi 23.21’de gözükecek! Gökyüzü sinemasının en iyi sahnesini kaçırmak istemezsin değil mi? Hiçbir yere ayrılma ve eşsiz manzaranın tadını çıkar!

4- Toplamda 4 saat sürerek bugüne kadar yaşananların en uzunu olacak!

5- Süper Mavi Ay Tutulması’nı izledin mi? İzlemeye doyamayanlara sesleniyoruz; Kanlı Ay Tutulması, Süper Mavi Ay Tutulması’ndan tam 27 dakika daha uzun sürecek!

6- Gelecek tutulma tarihi 21 Ocak 2019. Ajandana hemen not al ve bir dahaki mükemmelliği kaçırma!

7-  Mars’ın son 15 yıl sonra Dünya’ya en yakın olduğu gün bugün! Mars’ı, Ay’ın sağ alt tarafında tüm güzelliğiyle izleyebileceksiniz.

 

Modayı Kanlı Ay Tutulması Belirliyor!

Kanlı Ay’ın kızılını sen de tarzına yansıtmak istiyorsan, senin için buradayız!

 

You May Also Like