Basketbolun neredeyse en yüksek kademesinde bulunan NBA, gerek oyuncuları gerekse takım taraftarları tarafından her zaman dikkat çekmeyi başardı. Eyaletlere göre ayrılan bir takım sistemi olan NBA’de, birden çok eyalet derbisi bulunmakta. Bu derbilerde hem basketbolcular hem de taraftarlar işin içine girince keyif ve heyecanın yaşattığı atmosfer paha biçilemez. Bu derbilerin içerisinde olmak insana enerji verir cinsten. Birbirinden ateşli taraftarlarla beraber tezahürat yapmak, oyuncuların maksimum performanslarını izlemek basketbola olan sevginin artmasını sağlıyor. Neredeyse her eyaletin takımı olduğu gibi bu takımlar her zaman birbirleriyle çok iyi anlaşamıyor ve çoğu zaman rekabet ortaya çıkıyor. Senin NBA’da desteklediğin bir takım varsa takımının en büyük rakibi hangisi?

1)Boston Celtics – Los Angeles Lakers Derbisi

NBA’nın en eski derbileri arasında yer alan Boston ve Lakers derbisi günümüzde etkisi hala ateşli bir şeklide devam etmekte. Larry Bird, Magic Johnson gibi efsane isimlerle iyice ünlenen bu derbi, seyredenlere büyük bir keyif yaşatıyordu. Özellikle 2008 playoffs finallerindeki Boston ve Lakers rekabeti üzerinde onca yıl geçmesine rağmen izleyenler tarafından ilk günkü gibi hatırlanıyor.

2)Los Angeles Lakers – San Antonio Spurs Derbisi

İki efsanenin kıyasıya mücadelesiyle beraber izleyenleri nefesler içinde bırakan bu karşılaşma, Kobe Bryant ve Tim Duncan’la beraber özleşmiş durumda. Her ikisi de hırsılı ve rekabeti seven kişiler olunca aralarındaki maç kazanma hırsı hiçbir zaman bitmedi. Tabii sadece bir kişi takımı tamamlayamaz diğer önemli isimlerde bu derbide muhteşem performanslar sergiledi ancak Kobe ve Tim arasındaki bitmeyen rekabet bizlere güzel maçlar izlememize olanak sağladı.

3)Boston Celtics – Philadelphia 76 ers Derbisi

Larry Bird ve Dr. J ile birlikte 70’lerde alevlenmeye başlayan bu derbi, günümüze kadar devam etti.  Özellikle 2018 NBA finallerinde kıyasıya mücadele eden Boston ve Philadelphia izlenilmesi gereken NBA derbileri arasında yerini rahatlıkla alıyor.

4)Miami Heat – New York Knicks Derbisi

Lebron’un Cleveland’dan ayrılıp Miami’ye gelmesiyle birlikte artan rekabet ortamında Miami ve New York derbisi kendisine NBA derbileri arasında yerini sağlamlaştırdı. Carmelo ve Lebron’u seyretmek büyük bir keyifti. Her iki isim takımlarından ayrılıp başka takımlara gitse de Miami ve New York derbisi popülaritesini korumakta.

5) Chicago Bulls – Detroit Pistons Derbisi

NBA’nin en efsane isimlerinden olan Majesteleri lakaplı Michael Jordan’nın bu derbiye katkısı oldukça fazla. Onun oynadığı dönemle beraber başlayan bu derbi, hırsın yıllar içinde katlanarak günümüze kadar gelmesini sağladı. Özellikle Michael Jordan’nın Detroit karşısında sergilediği büyüleyici performans, üzerinden yıllar geçse de hayranları tarafından unutulmadı.

6) New York Knicks – Brooklyn Nets Derbisi

NBA

Bu derbi diğer derbilerden biraz daha özel. Çünkü her iki takımın taraftarı NBA’nin neredeyse en enerjik ve en ateşli taraftarı. Ateşli taraftarın karşısında basketbol oynayıp, hünerlerini sergilemek oyunları daha da motive edip daha hırslı oynamasını sağlıyor. Bu nedenle bu maçı izlerken taraftarın 6. Adam olduğunu hissedeceksin.

Bu yazımızda senin için en ateşli 6 NBA derbisini derledik. Basketbolun getirdiği hırs ve rekabeti kendi oyununda da yaşamalısın. Buradan sitemize gidip, basketbol ürünlerimiz hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

 

You May Also Like