Tüm Zamanların NBA’de Oynayan En Kısa Basketbolcuları

Geçtiğimiz günlerde basketbol sever okurlarımız için paylaştığımız zıplamasına gerek bile kalmadan smaç basabilen en uzun basketbolculardan sonra şimdi de sırada NBA’in en kısa oyuncuları var!

Gerçekten inandığında başaramayacağın hiçbir şey yoktur! Hepimizin bildiği gibi basketbolda uzun boylu olmak bir avantajdır. Ama gel gelelim bu yazıda göreceğin basketbolcular için kısa boylu olmak -hem de basketbol sporu için “bu boyla imkansız” dedirten cinsten- NBA’in en iyileri arasında yer almalarına engel olamamış. İnanç, çalışma ve daha çok çalışmayla onlar imkansız denen şeyi başararak basketbol dünyasına ve NBA tarihine isimlerini kazıdılar. Üstüne üstlük bir de “basketbolcu dediğin uzun olur arkadaş!” algısını da yerle bir ettiler. Evet, bir karış boylarıyla yaptılar bunu! 🙂

Boyları NBA ortalamasının altında kalsa da bunu avantaja çeviren 5 profesyonel NBA oyuncusunu daha yakından tanımak istiyorsan aşağı doğru ilerle. 😉

5. Nate Robinson

sneaks-cloud-nate-robinson-nba-en-kisa-basketbolcular

2005 yılında Phoenix Suns tarafından 21. sırada seçilen ama sonra New York Knicks takımına takas olan Nate Robinson, 1.75m boyu ile NBA’in en kısa oyuncuları arasında yer alıyor.  Standartların altında sayılan boyuna rağmen Robinson, 3 kez NBA Slam Dunk şampiyonu oldu!

4. Calvin Murphy

sneaks-cloud-calvin-murphy-nba-en-kisa-basketbolcular

Aktif olarak basketbol oynadığı yıllarda sadece Houston Rockets forması giyen 1.75’lik muhteşem basketbolcu Calvin Jerome Murphy, sayısız başarının da sahibi. Basketbolu bıraktıktan sonra 23 numaralı formasının da emekli edildiği basketbolcu, top taşıma becerisi, hızı ve kısa boyuna rağmen oldukça iyi sıçrayışlarıyla parkelerde fırtınalar estiriyordu.

3. Anthony Jerome Webb

sneaks-cloud-anthony-spud-webb-nba-en-kisa-basketbolcular

Nam-ı diğer “Spud Webb”. NBA Smaç yarışmasını kazanan en kısa boylu basketbolcu olma unvanını hala elinde tutan Spud Webb, 1.70’lik boyuyla 1985’ten 1998’e kadar Atlanta Hawks, Sacramento Kings, Orlando Magic ve daha birçok takımda oynadı.

2. Earl Boykins

sneaks-cloud-earl-boykins-nba-en-kisa-basketbolcular

1.65m boyu ile NBA tarihinin gelmiş geçmiş en kısa boyu ikinci oyuncusu olan Earl Boykins aynı zamanda NBA’in en zayıf oyuncusu unvanının da sahibidir. Kaç kilo mu? Sadece 60. 🙂 Basketbolda görmeye alışık olmadığımız bir profile sahip olan Küçük Dev Adam, başarılı performanslarıyla herkesi kendine hayran bıraktı.

1. Muggsy Bogues

sneaks-cloud-muggsy-bogues-nba-tarihinin-en-kisa-basketbolcusu

Ve işte NBA tarihinin en kısa oyuncusu Tyrone Curtis ya da hepimizin bildiği ismiyle Muggsy Bogues! 1.60m boyu nedeniyle ilk çıktığı maç öncesinde takımın maskotu sanılan Muggsy, oyuna başladığında NBA’in en başarılı isimlerinden biri olacağının sinyallerini vermişti. Basketbolcu olmak için çok çalışan ve bunun çocukluk hayali olduğunu söyleyen Muggsy hiçbir zaman yılmadı.

Onlar kuralları, tabuları yıkan isimler! İnandılar ve başardılar. Sen de kendine inanmaya devam et. Eminim ki bir gün en iyi basketbolcular listesinde senin de adın yer alacak! 😉

Basketbol tutkunu her adımında, her smacında destekleyen Sneaks Cloud’un online mağazasında seni bir adım ileriye taşıyacak basketbol ayakkabılarını ve çok daha fazlasını bulabilirsin.

Keşfetmek ve alışverişe başlamak için buraya tıkla!

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *