26 Mart 1987 yılında piyasaya sürelen Nike Air Max, çıktığı günden günümüze kadar geçen süre zarfında birden çok model çıkardı. Bu modellerin en dikkat çekici özelliği ilk hava tabanlı ayakkabı modeli olması. Ayağın altına güçlü bir yastıklama yaparak havada yürüyormuş hissi yaratan bu tasarım, çıktığı dönemde ayakkabı dünyasında bir devrim yarattı. Bu kadar teknik özelliklere sahip bir modelin nasıl olur da bu kadar popüler olduğunu hiç düşündün mü? Yazımıza Air Max’in kısaca tarihinden bahsedip başlayalım.

Eğer bu modelin teknik özellikleri hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsan, buradan sitemize gidebilirsin.

Nike Air Max Tarihi
Nike’nin tasarımcılarından olan Tinker Hatfield tarafından tasarlanan bu model, 1987 yılında piyasaya sürüldü. Öncesinde de değindiğimiz gibi bu modeli diğerlerinden ayıran en önemli özelliği air tabanlı olması. Bu Air taban ilk olarak 1985 yılında Nike ekibine katılan Frank Rudy tarafından ortaya atıldı. Daha sonra Air taban özelliğini denemeye başlayan Nike, 1987 yılında Air Max 1 modelini piyasaya sundu. Bir devrim niteliği gören bu model, çeşitli renk seçenekleriyle günümüzde hala sokaklarda renk renk dolaşıyor.

Bazı atletik ayakkabılar performans köklerini aşar ve kültürel bir fenomen haline gelir. Nike Air Max de tam anlamıyla böyle bir model. Öyle çok sevildi ki 26 Mart günü dünya Air Max günü olarak kutlanıyor.

Devrim Niteliği Taşıyan Model
Bir imza niteliği taşıyan görünür hava ünitesi aslında koşucuların yere düştüklerinde daha yumuşak bir iniş sağlaması için tasarlanmıştı. Başlangıçta, tasarımcı tabandaki hava ünitesine dikkat çekmek için canlı renk renklerini kullanmayı tercih etmişti, ancak sonuç o zamandan beri gelişen baş döndürücü bir tasarım oldu. Günlük ayakkabılardan çarpıcı ifadelere kadar, her ruh haline uyan çeşitli Nike Air Max stilleri var.

Özellikle Air Max modelinin bu kadar çok tercih edilmesinin nedenlerinden biri, çoğu giyim tarzının tamamlayıcısı olabilmesi. Hem spor kıyafetle hem de klasik kıyafetlerin altına rahatça kombin edilebilir. Renkli yaşamayı seven kişilerin severek giydiği bu model, çıktığı dönemden itibaren renkleriyle dikkat çekiyor.

Aynı zamanda air taban özelliğiyle oldukça rahat olması tercih edilmesinin bir diğer nedeni diyebiliriz. Renkli yapısıyla rahatça kombin olmabilmesi dışında, gündelik hayatta dolaşırken sağladığı rahatlık seni kendisine çekmeyi başarıyor.

Basketbol kültürüne de yıllardır sahip olan bu model efsane basketbol yıldızları tarafından giyildi. Bunlar arasında şampiyonluklar yaşamış olan Scottie Pippen ve Charles Barkley bulunmakta. 2000 jenerasyonuna bakıldığında ise Carlos Boozer, Pau Gasol gibi ünlü ve önemli isimlerin bu modeli tercih ettiği görülüyor.

air max

Bu yazımızda Nike Air Max’in geçmişinden ve neden bu kadar popüler olduğundan bahsettik. Diğer ikonik modellere buradan sitemize girip bakabilirsin.

You May Also Like