İlk olarak 1982 yılında üretilmeye başlanıp satışa sunulan AF1, şatışına başlangıcından bunca yıl geçmesine rağmen hala Nike’ın popüler olan ürünleri arasında. Peki neden Air Force bu kadar tutuldu? Ne gibi bir özelliği var da bu kadar zaman geçmesine rağmen halen üretilip insanlar tarafından seviliyor?
Biraz Nike Air Force’nin tarihinden bahsedip sorularımıza cevap bulmaya çalışalım.

Yazımıza başlamadan önce neymiş bu Air Force, nasıl ayakkabı modelleri çıkarıyormuş diyorsan buradan sitemize gidip, ayakkabılar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsin.


Adını ABD başkanını taşıyan uçak olan Air Force 1′ den alan AF1, ilk ayakkabı üretimini 1982’de yaptı. O dönemlerde ayakkabı dünyasına yeni soluklar getirmiş olup, “Bir kutu hava” sloganıyla ayakkabı dünyasına adımını atmıştı. Yastıklama ve destek için hava ile dolu bir cebe sahip olan ilk basketbol ayakkabısı olma ünvanına sahip olan AF1, Bruce Kilgore tarafından tasarlandı. Aslında Nike’nin ilk hava ünitesine sahip olan ayakkabı modeli Tailwand. Daha sonra basketbol ayakkabısı sektörüne girmek isteyen Nike, AF1’i çıkartarak basketbol ayakkabılarında ilk hava dolu cebi uyguluyor. Nike Air Force ile üstün satış başarısı yakaladıktan sonra 6 NBA yıldızıyla anlaşma imzaladı. Bunlar dönemlerinin önemli basketbolcuları olan Moses Malone, Michael Cooper, Bobby Jones, Calvin Matt, Mychal Thompson ve Jamaal Wilkes’ti. Aynı zamanda muhteşem bir kariyer geçirmiş olan All-Star Charles Barkley’de Nike Air Force giyen basketbolcular arasında.

1982’den 1984 yılına kadar muhteşem satış rakamları elde eden Air Force, 1984’te üretimini durdurdu. Her şey bu kadar güzel giderken peki Nike neden böyle bir şey yaptı?

Nike hep ileriye doğru bakıp ileriye doğru gitmek isteyen bir şirket. Bu yüzden AF1 üretimini durdurup, onun yerine yine gündeme bomba gibi düşebilecek bir model tasarlamak istedi. Ama Air Force’nin üretimi durduktan sonra neredeyse bütün kullanıcıları AF1 için çok fazla talepte bulundular. Giyen kişiler daha farklı renklere sahip olmak istiyordu. Bu çok fazla olan talep Nike’nin geri dönmeyi düşünmesine yol açtı ve 1986 yılında tekrar bir Air Force modeli çıkardılar. Bu geri dönüşle aslında Retro-ing tarzınında başlangıcını yapmış oldu. Bugün AF1’in yaklaşık 2000 modeli bulunmakta.

İstersen Nike Air Force’nin neden bu kadar popüler olduğuna ve sevildiğine biraz göz atalım.

Bir Dönem Değiştiren Ayakkabı: Nike Air Force
AF1 o kadar çok sevildi ki üretimi durduktan sonra bir ilk olarak talepler doğrultusunda tekrardan üretimine başlanmıştı. Çıkışından bu kadar zaman geçmesine rağmen AF1 neredeyse hala ilk günkü talep edilmişçesine satılıyor. Bunda ayakkabının özellikleri ve görünüşü dışında sahip olduğu dış etmenler ve kültürü de oldukça etkili.

Öncesinde bahsetmiştik. Air Force’u giyen bir çok ünlü basketbol yıldızı var. AF1 o dönem özellikleriyle ve tarzıyla basketbol gündemine bomba gibi oturmuştu. Böyle yıldız isimlerle birleşince bir basketbol kültürü haline gelmeye başladı. Böylece binlerce ya da belki milyonlarca basket sever bir kültür haline gelmiş olan Nike AF1 satın aldı.

AF1 Baltimore, Philadelphia ve New York City’ de patlama yapmıştı. Doğu kıyısındaki hip-hop kültürünü oluşturuyordu. Bir çok rapçi sahneye çıkarken ve kliplerini çekerken ayaklarına AF1 giyiyorlardı. Bunun en güzel örneği olan ünlü rapçi Nelly, 2002 yılında Air Force Ones isimli şarkı çıkardı. Bu şarkının klibinin başrolünde AF1 ayakkabılar rol alıyor. Böyle olunca aynı basketboldaki gibi hip-hop dinleyicilerini Air Force kendine çekmiş oluyor.

Bunca yıldır ününü hiç kaybetmeden hala satışta olmak ve tercih edilmek olduça zor ve başarılı bir iş. Asla stilden kaçmayan ve bir simge olan AF1, bir şarap misali yıllandıkça daha güzel olmaya devam ediyor..

Bu yazımızda sana AF1’in geçmişinden bahsedip, bizce neden bu kadar insanlar tarafından sevildiğini ve tutulduğunu açıkladık. Peki sence bizim düşündüklerimiz doğru mu? Sen bu konu hakkında neler düşünüyorsun?

Air Force ürünlerine buradan ulaşabilirsin.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *