Cortez, günümüzde ve geçmişte binlerce belki milyonlarca insanın en sevdiği ayakkabı modelleri arasında. Belki senin de en sevdiğin model bu. Peki hiç, kim bu Cortez, ne yaptı da bu zamana kadar geldi, nasıl oluyor da hala bu klasik tasarım tercih ediliyor gibi sorular sordun mu? Eğer bu sorulara cevap arıyorsan bu yazımız tam senlik. Haydi Cortez tarihinden başlayarak neden bu kadar tutulduğuna ve tercih edildiğine bakalım.

Bu model hakkında teknik bilgi almak istiyorsan buradan sitemize gidip, detaylı bilgi edinebilirsin.

İlk olarak 1972 yılında üretilmeye başlanan bu model ilk günkü popülaritesini kaybetmeden günümüzde hala satılmakta. Cortez ismi 1968 Meksika Olimpiyatlarında konuldu. Normalde Nike, bu modelin adını Aztec ismini verecekti ama o dönem adidas Azteca Gold diye bir model geliştirince Nike mecburen bu ismi değiştirmek zorunda kaldı. Bowerman, tasarım odasına çekilip bir isim düşünmeye başlamıştı. Daha sonra ise günümüzde ikonikleşmiş tasarımıyla hala sokaklarda olan modelin adını buldu, “Cortez”. Cortez’in anlamı Aztek İmparatorluğu’nun fetihine önderlik eden 16. yüzyılda yaşamış Hernan Cortes’e ait. Belki de Bowerman bu isimle adidas’a gönderme yapıyor olabilir.

Cortez, Nike’ın kurucularından olan Bill Bowerman tarafından tasarlandı. O dönemlerde pist antrenörü olan Bowerman, sporculara uygun bir eğitim ve uzun mesafe koşusu ayakkabısı tasarlamak istedi. Bu modeldeki asıl amacı, sporcuların korkulu rüyası olan aşil tendom sakatlığının önüne geçmekti. Uç bölümünden topuk kısmına kadar olan bölüme yastık eklemiş ve böylece sporcuya hem rahatlık sunmuş hem de ayakkabı dayanıklılığını artırmış oldu. Bu özel taban yapısı sayesinde 1972 Münih Olimpiyatlarında atletizm ayakkabıları arasında devrim yarattı. Bir çok profesyonel sporcu tarafından kullanıldı ve çok sevildi. Oldukça ilgi ve alaka gören bu klasik model, Nike’ın şirket olarak ilk başarısını yakalamasına yardımcı oldu.

Bowerman’ın o yıllarda tasarladığı ilkeler hala Nike’ın bir çok modelinde kullanılıyor.

Bizce bu kadar tarihçe yeter. Peki ya Nike neden bu kadar zaman geçmesine rağmen hala Cortez modelini üretiyor? Hala nasıl oluyor da insanlar tarafından tercih ediliyor? İstersen bu sorulara biraz göz atalım.

Sporcuların yanı sıra günlük ve sokak modasına bomba gibi oturmuş durumda. Öyle bir moda haline geldi ki Oscarlık filmlerde bile kullanılmıştı. Filmlere birazdan değineceğiz ama ilk başta insanlar tarafından neden bu kadar çok giyildiğine bir göz atalım.

80’li ve 90’lı yıllarda Los Angeles’taki çete üyeleri çoğunlukla Cortez modelini tercih ediyordu. Bu onlar arasında bir kültür haline gelmişti. Öyle ki bir dönem polisler çete bölgelerinde bu modeli giyenlerin hepsini çete üyesi olarak yargılıyordu. Bu gibi olaylar sokak tarzının o serseri stilini kazanmasına yardımcı oldu.

Diğer bir kısım ise bu modelin çıkmasına vesile olan sporcular. Dayanıklılığı, hafifliği ve sahip olduğu diğer özelliklerle beraber spor gündemine bomba gibi düştü. Çoğu ünlü sporcu tarafından tercih edildi ve bu olay böyle yayılıp gitti. Bu da aslında aynı sokak olayındaki gibi spor alanında bir kültürleşme etkisi yarattı.

Bir dönem o kadar çok ün sahibi oldu ki bir çok Oscarlık filmlerde gösterildi. Eğer Forrest Gump filmini izlediysen Forrest’ın Amerikadaki destansı koşusuna çıkması bir çift beyaz Cortez’le başlıyor. Bir diğer film ise Leonardo Di Caprio’nun başrolünü oynadığı The Wolf Of Wall Street filmi. Bu filmde efsane bir araç olan Lamborghini Diablo’yu parçaladığında ayağında Cortez vardı. Bu gibi olayları aslında çok farketmesek de bu olaylar Cortez’in ne kadar hayatımızın içinde olduğunun bir kanıtı.

Yarım asırlık bir model düşün, hala sevilerek giyiliyor. Bu modeli gençliğinde sen de giydin ve şimdi çocukların da aynı modeli giyiyor. Basit ve klasik bir modelin nasıl yeni bir nesile geçtiğini canlı canlı görüyorsun. Bu da nesil değişse dahi hala daha tarzını ve popülitesini aynı şekilde koruduğunun ve nasıl büyük bir başarı elde ettiğinin kanıtı.

You May Also Like