1991 yılında tanıtılan Huarache, kendine özgün özellikleri ve aykırı tasarımıyla bütün ayakkabı severlerin dikkatini çekti. İlk başta koşu ayakkabısı olarak çıkan ve daha sonra basketbol sektörüne girip ünlü NBA yıldızlarının giydiği bu model, günümüzde de oldukça popüler. Bu kadar popüler olmasının nedeni ne olabilir? Biraz göz atalım.

Sende dünyaca ünlü oyuncuların giydiği ve klasikleşmiş bir model olan Huarache’yi giymek istiyorsan buradan sitemizi ziyaret edip, bilgi edinebilirsin.

1991 yılında efsanevi tasarımcı Tinder Hatfield tarafından tasarlanan, ismini yerli Amerikan kayıklarından alan bu model, çıktığı sene koşu dünyasını kasıp kavurdu. Daha sonra basketbol sahalarına da hükmedip, sokak kültürüyle beraber iyice ikonikleşmeye başladı. Dış iskelet tasarımı, Phylon orta tabanı şimdiye kadar görülen en saf performans ayakkabılarından biri haline geldi. Nike, ilk zamanlar Huarache’yi üretmek istemedi. Daha sonra NYC maratonunun test koşularında denendi ve herkes tarafından çok sevildi. Bu durum karşısında Nike da yeşil ışık yakarak üretime başlanmasını istedi.

Başlangıçta 950 gram olan bu model, içerdiği likra ve neoplan kumaş karışımıyla Nike’da bir devrim yarattı. Sırf koşu ayakakbısı olarak değil, basketbol sektörüne girip ayakkabı ürettiğinden bahsetmiştik. Özellikle ünlü Scottie Pippen, Reggie Miller, Kobe Bryant gibi dünya yıldızı basketbolcular maçlarına bu modelle çıkmayı tercih ettiler. Bu modelin en heyecan veren kısmı ise arka kısmında bulunan kilitleme kayışı. Bu kayış her şeyi gereken yerde tutup kilitleyerek oyuncuya kişisel bir ayar sunuyor. 2004 yılında Eric Aar tarafından tasarlanan Nike Air Zoom Huarache basketbol ayakkabılarında bir devrim yarattı. Bu model tüm zamanların en iyi basketbol ayakkabılarından biri olarak kabul edildi.

Bu kadar spor geçmişi olan bir ayakkabı modeli nasıl oldu da hala tüm Nike kullanıcıları tarafından seviliyor?

Huarache Neden Bu Kadar Ünlü?

Kuşkusuz, özellikleri ve görünümü açısından eşsiz bir model. Bu modelin bu kadar ünlü olmasının illaki birkaç nedeni var. Bunlardan ilki NBA’de kullanılmış olması. NBA, kült bir kültür haline geldi. Çok sayıda sokaklarda kendi çapında basketbol oynayan kişi var. Hayranı olduğun oyuncunun giydiği ayakkabıyı sende giymek istemez misin? Durum böyle olunca Huarache, basketbol kültürünün içine girmeyi başarıyor.

Hip-hop kültürünün oldukça yoğun olduğu bir bölge olan Michigan, Huarachenin bu kadar ikonikleşmesinde güzel bir etkiye sahip. Hip-hop ile beraber sokaklarda oldukça fazla görülmeye başlayan bu model, aykırı tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Son olarak bir başka ekleyebileceğimiz bir başka etmen ise televizyon sektörü olabilir. Dönemin ünlü oyuncusu Jerry Seinfeld tarafından giyilmesi bütün hayranlarının dikkatini çekmişti. Aynı şekilde dünya rekorlarına sahip olan ünlü atlet Michael Johnson, çıktığı televizyon reklamlarında Huarache’yi giyerek, bu modelin ünlenmesinde etki sahibi oldu.

Huarache, çoğu Nike kullanıcısının sevdiği modeller arasında. Bu kadar ikonikleşmiş, aykırı tasarımıyla dikkat çeken, sahip olduğu özellikler sayesinde ayakta güzel bir his yaratan modeli kim sevmez ki?

Hayır ben Huarache istemiyorum diyorsan buradan sitemize gidip başka ikonik ayakkabı modellerimize bakabilirsin.

You May Also Like