Sokak basketbolu oynarken şık olunmaz mı ?

Sokak basketbolunda konsept giyim olur mu diye düşünme. Zihinlere nasıl kazınmışsa, sokak basketbolu deyince insanların aklına çok değişik bir topluluk profili geliyor. Her ne kadar çok rahat karakteristik özellikler yansıtsalarda emin olun bir çoğu profesyonel gibi yaşıyor. Hava durumunu pek önemsemeyen bu arkadaşlar günün neredeyse üçte birini basketbol sahalarında geçiriyorlar.

Akımın başladığı yıllarda NBA yıldızlarının genel itibariyle sokak basketbolu kökenli olmaları tüm dünyada bu spora farklı bakılmasını sağladı. Öyle ki onlarla aynı hareketleri yapmak ve onların giyim tarzlarını kopyalayıp yapıştırmak sokak basketbolcularının değişilmez konsepti oldu.

Biz de bu adamlar sahada yetenekleriyle şov yaparken nasıl oluyor da ilgiyi saha dışında da üzerilerine çekiyorlar diye merak ettik ve giyim tarzlarının kalitesi ve renklerinin bu konuda etkisini anladık. Şimdi sokak basketbolunun en ikon tarzlarının derlenmiş haline bir göz atalım. Belki bizede ilham olur.

1-) LeBron James yani nam-ı diğer KING JAMES

Sokak basketbolu oynarken kim onun gibi olmak istemez ki? Her ne kadar fiziki açıdan  kendisiyle yarışma imkanımız olmasa da en azından onun tarzını iyi bir şekilde temsil edebiliriz. Agresif sevinç hareketleri ve alaycı yapısını tarzına yansıtmak tam onun işi. Sizde saha içinde ateşleyici bir özelliğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız onun tarzı size de hitap edecektir.

2-)Stephen Curry gibi sade ve gizemli bir konsepte ne dersiniz?

Sokak basketbolu içinden gelen, gelmiş geçmiş en iyi şutör. Şut atarken bile tarzının estetiği üst seviyede. Adamın karizması kullandığı malzemelerin sadeliğine rağmen tavan yapıyor. Bunun nedenini efsanenin bir lafı açıklıyor. Iverson, Curry hakkında “Curry, farklı bir tür canavar” diyor. Buda saha içinde ve dışında kullandığı sade ve haşin spor malzemelerle birlikte canavarı mükemmel yapıyor.

3-) Geldiği yeri asla unutmayan  fazlası olarak görenlerden Kevin Durant

Bu adam sokaksız yapamıyor. Söylediklerine göre yoğunluktan kalan zamanını rengarenk karakteriyle sokak basketbolu oynayarak geçiriyormuş. Nike sevdalısı arkadaşımız ürünleri çok rahat ettiriyormuş diye Nike kullanıyormuş. Eminiz doğrudur çünkü 10 milyon avro fazla parayı reddetmiş ve adidas yerine Nike’yi seçmiş. Sokak basketbolu onunla renk kazandı diyebiliriz. Mücadeleci ve yaratıcı oyun stilini sokak basketbolu maçlarına yansıtan Durant bu alanda oldukça ünlü.

4-)Sokak oyuncularının efsanelerinden Sokak Çocuğu Allen Iverson

sokak basketbolu

Gerçek bir sokak çocuğundan ve tarzından bahsedelim. Sokak basketbolu ona gerçekten her tarzıyla hitap ediyor. Hayatının her zerresinde sıkıntılarla büyüyen ve kurtuluşu basketbolda bulan Iverson, sokak basketbolunun Philedelphiada ki efsanelerinden olan Iverson, NBA kariyerinden sonra bu sporu dünyada isim sahibi yapanlardan biridir.
Tarzı dağınık sokak çocuklarını andırsa da kökeni rap olan bir mahallede büyümesi sebebiyle basketbol severler tarafından hoş karşılanıyor. Maalesef son yıllarda karıştığı bazı suç ortaklılıklarından dolayı başı dertten kurtulmasa da o hem sokağın hemde salonların efsanesi olarak her zaman anılacaktır.

Sokak Basketbolu neden bu kadar tutuldu ve insanlar o sahaya çıktıklarında neden bambaşka bir kişiliğe sahip oluyor diye düşünüyorsanız bunun farklı birkaç sebebi var. Öncelikle sokak basketbolu tam eşitlik anlayışında. Sayıyı yiyen oyuna başlar. Bu salon basketbolunda görebileceğimiz bir şey değil. İkinci olarak ise Sokak basketbolu kuralların daha esnek olduğu bir alan. Profesyonel kurallar sokakta biraz daha esnek.

En önemlisi ise başınızda size deli gibi bağıracak bir coach olmayışı. Hayal gücün ve yeteneğin sana ne yaptırmak istiyorsa onu yapabilirsin.

Sende kendine bir sokak basketbol kombini yaratmak istiyorsan buradan sitemize gidip, daha detaylı bilgi alabilirsin.

You May Also Like