İlk üretildiğinde tenis ayakkabısı olan ve üstün satış başarısı gösteren adidas Stan Smith, yaklaşık yarım asırlık hayatıyla çoğu adidas kullanıcısının en sevdiği modeller arasında. Geçmişi bir hayli ilginç olan bu model, ikonik, retro ve old school tarzını bir arada bulunduruyor.  Stan Smith’in biraz ilginç geçmişinden bahsedip, neden bu kadar ünlü olduğunu anlamaya çalışalım.

Yazımıza başlamadan önce adidas Stan Smith modellerine göz atmak istersen buradan sitemize gidebilirsin.

1965 yılında, adidas’ın kurucusu olan Adolf Dassler’un oğlu Horst Dassler, o dönemin ayakkabı dünyasına bomba gibi düşecek olan bir anlaşma yaptı. Bu anlaşma dönemin önemli tenis sporcularından olan Robert Hailet’la yapıldı. Anlaşma gereğiyle Robert Haillet ismiyle bir tenis ayakkabısı sunuldu. Bu model, döneminde tenis ayakkabıları arasına bomba gibi oturdu. Bu modelin dil kısmında Robert’ın imzası yer alıyordu.

Takvimlerde yıl 1973’ü gösterdiğinde Robert Hailet, profesyonel kariyerini noktaladığını açıkladı. Bu olaydan sonra yeni bir isim arayışan giren adidas, bu modelin isim babası olan Wimbledon Grand Slam gibi büyük turnuvaları kazanmış ünlü tenisçi Stan Smith ile anlaşma yaptı. Yaptığı bu anlaşmayla sahip olunan modellerde değişikliğe giden adidas, beyaz ve yeşil uyumunu yakalayarak tüm dikkatleri üzerine çekti.

80’li yıllarda bu modelle alakalı olarak bir kimlik krizi çıktı. Çünkü bu modelde Robert Haillet’in dil kısmında imzası, Stan Smith’in ise yüzü vardı. Bu karmaşa aslında bu modelin ününün artmasına yardımcı olmuştu. 60 ve 80’li yıllarda çokça tenis kortlarında görülüyordu. Daha sonrasında tenis kortlarında azalarak yavaş yavaş silinmeye başladı. Günümüzde hiçbir tenis oyuncusu Stan Smith giymiyor ve giymeleri önerilmiyor. Çünkü artık tenis için gerekli olan teknolojilere sahip olmaması onu modaya itti. 2012 yılında üretimini duran bu model, 2 yıllık bir aradan sonra 2014 yılında tekrardan üretimine başladı.

Rekorlar Kitabına Giren Model: Stan Smith
1973 yılından beri tüm kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarıp üstün başarılar sergileyen bu model, sahip olduğu özellikler dışında kırdığı rekorla da çok konuşuldu. 1988 yılında tamı tamına 22 milyon adet satarak, 1988 yılına kadar olmuş en büyük satış rakamı olmayı bünyesinde barındırıyor. Bu verilerle Guinness rekorlar kitabına satış rakamları bazında girmiş ilk ayakkabı ünvanını da bulunduruyor.

2012’de üretiminin durduğundan bahsetmiştik. Bu model o kadar çok sevildi ki üretimi bitmesine rağmen hala internet üzerinden eski modelleri veya büyük numaralı modelleri satışa sunuluyordu. Stan Smith hastaları bu modelleri eski yeni demeden alıp koleksiyonuna ekliyordu. 2013 yılında adidas bir sene sonra tekrardan üretime başlayacağını duyurdu. Bu açıklamadan sonra Stan Smith’e olan ilgi daha da arttı ve herkes yeni çıkacak modelin nasıl bir görünüme sahip olacağını merakla bekliyordu. Hatta Ünlü rapçi Jarren Benton, My adidas isimli şarkı çıkararak bu şarkıda Stan Smith’ten bahsetti.

2014 yılına gelindiğinde adidas Stan Smith modelini tekrardan raflara geri koydu ve tekrardan büyük satış başarıları elde etti. Bu başarılarda illaki bir kaç etmen var. Bunlardan bahsedecek olursak ilki biraz önce değindiğimiz gibi Jarren Benton’un My adidas şarkısını çıkarması. İkinci olaya bakarsak ünlü TV sunucusu ve yıldızı Oprah, ünlü modacı Phobe Phila ve şarkıcı Pharrell Williams tarafından giyilmesiyle efsane modelin yeniden yükselmesini sağladı.

Stan Smith değil de ben başka ikon modellere bakmak istiyorum diyorsan buradan sitemizi ziyaret edip, birçok modele göz atabilirsin.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *