Küçük bir yerde üretime başlayan Vans, bunca zaman geçmesine rağmen hala kullanıcıları tarafından büyük bir rağbet görüyor. Bu başarıyı özellikle Old Skool modeli ile başardı. Bu model başarısını sahip olduğu waffle taban ve kendine özgü tasarımıyla sağlıyor.

Şu an sokağa çıktığında bile birçok insanın ayağında görebileceğin bu model, neden bu kadar ünlü diye hiç düşündün mü? Neden hala üretiliyor ve ne gibi özelliği var da dünyaca ünlü yıldızlar bile Vans Old Skool’u tercih ediyor? Bu yazımızda bu modelin nasıl bu kadar yıldızının parladığından bahsedeceğiz. Eğer bende bu modele sahip olmak istiyorum diyorsan buradan sitemizi ziyaret edip, daha detaylı bilgi edinebilirsin.

İlk olarak Vans’ın kısa bir tarihi ile başlayalım. Kim bu Vans, ne zaman kuruldu ve kimler tarafından kuruldu?

Vans Tarihi

İki kardeş olan Paul Van Doren ve Jim Van Doren, ortakları Gordon Lee ve Serge Delia ile birlikte 16 Mart 1966 da kendi bünyesinde ayakkabı üretip halka açık bir şekilde satış yapmaya başladılar. Yıllar boyunca üretimini bir depoda gerçekleştiren Vans, hep insanların ayakkabılarında farklı renkler, farklı tarzlar görmek istediği için farklı tasarımlar üretti. Bu da Vans’a olan talebin artmasını sağladı. Waffle taban yapısı sayesinde yere güven içerisinde basmanı sağlayacak özellikleriyle dönemin kaykaycılarını, BMX kullanıcılarını ve daha çok agresif spor yapan çoğu insanı kendine çekmeyi başardı.

Sokak Kültürünün Efendisi: Vans Old Skool

Peki her şey nerede başladı? Vans’ın kurucu ortağı Paul Van Doren tarafından çizilen bir doodledan tasarlanan Old Skool, ayakkabının dış panelleri boyunca deri amblemini taşıyan ilk Vans siluetiydi. İlk kez 1977’de piyasaya sürüldüğünde deriden oluşan kısım, “Jazz Stripe” olarak adlandırıldı. Düşük kesim, deri, yastıklı topuklu ayakkabılar ile eşleştirilen tarz, uzun yıllık geçmişinde neredeyse hiç değişmedi. Bu tarzın hiç değişmemesi ve aynı popülariteyi korumasının belli başlı nedenleri var.

İlkini sokak kültürünü elde etmesine neden olan kaykaycılar diyebiliriz. Diğeri ise dünyaca tanınan yıldızların Old Skool’u tercih edip, hayranlarının ve tüm dünyanın Old Skool’u tanıması olarak ele alabiliriz. Bu konuları istersen biraz açalım.

90’lı yıllarda kaykay sektörü ve diğer aksiyon içeren sporlar revaçtaydı. İnsanlar, kendilerine hem güven sağlayan hem de tarz olmasını sağlayan bir ayakkabı modeli arıyordu. Old Skool, kaykaycılar için biçilmiş kaftan bir üründü. Waffle taban olması, kaymamasını ve yere güvenle basmasını sağlıyordu. İşte bu özellikler kaykaycıların arayıpta bulamadığı cinsten bir özellikti. Durum böyle olunca kaykaycılar ve diğer aksiyon sporlarını yapan çoğu sokak sporcusu Old Skool giymeye başladı. Kendine özgün tasarımı, barındırdığı özellikleriyle ayakkabı gündemine bomba gibi oturdu. Bu kadar çok sokak sporcusu tarafından giyilince haliyle sokak kültürünün de bir simgesi haline geldi.

Bir diğer konu ise ünlü moda ikonu haline gelmiş yıldızlar tarafından giyilmesi oldu. Kim Kardashian, Kendall Jenner, Kylie Jenner gibi ünlüler tarafından giyilerek televizyon ve medya sektörünün içine girmeyi başardı. Bu durumda milyonlarca kişiye ulaşabilen moda ikonları Old Skool’u kendi hayranları ve medyada biraz da olsa tanıtarak, birden çok kombinde kullanılabileceğini göstermiş oldu.

old skool

Uzun yıllardan beri hayatımızda olan ve neredeyse görüntüsünü ve özelliklerini hiç değiştirmeyen Vans Old Skool, klasikleşmiş retro tarzıyla ikonik hale geldi. Bir çok kullanıcı severek Old Skool giyiyor ve tercih ediyor. Ben de bu retro tarzını ruhumda yaşamak istiyorum diyorsan buradan sitemizi ziyaret edip, Old Skool modellerine bakabilirsin.

You May Also Like