Parkelerin En Uzun Basketbolcuları

Basketbolda uzun boylu olmak şart olmasa da bir ayrıcalıktır. Ama bu adamlar standardın da üstünde…

Basketbol dediğimizde hepimizin aklına 2 metrelik dev adamların geldiği doğrudur. Arada parkeleri kasıp kavuran kısa boylu basketbolcular da yok değil, ama bu başka bir blog yazımızın konusu olsun! 😉 Biz şimdi basketbol tutkunları için parkelerin zıplamadan smaç basabilen en uzun basketbolcuları kimlermiş onlara bir göz atalım! Sen de bu basketbolcular kimler, boyları kaç santimetre merak ediyorsan yazımızı okumaya devam et!

Mamadou N’Diaye

sneaks-cloud-mamadou-ndiaye-basketbolcu

Senegalli profesyonel basketbolcu Mamadou N’Diaye, 2.29 m boyu ile NCAA (Amerikan Kolej Sporları Kurumu) Division I seviyesinde en uzun basketbolcu oldu. 2013-2016 yılları arasında UC Irvine kolejinde oynayan Mamadou, ne yazık ki NBA Draft’ında seçilemedi.

Kenny George

sneaks-cloud-kenny-george-basketbolcu

2.31 m boyundaki Amerikan basketbol oyuncusu Kenny George, Kuzey Caroline Üniversitesi Asheville Bulldogs’da oynadığı 2 yıl boyunca ABD’nin en uzun basketbolcusuydu! 2008 yılında sağ ayağının enfeksiyon kapması ve kısmen kesilmesi yüzünden basketbol kariyerini noktalamak zorunda kaldı.

Sun Ming Ming

 sneaks-cloud-sun-ming-ming-basketbolcu

2 metre 36 santimetrelik boyu ile dünyadaki en uzun profesyonel basketbolculardan olan Çinli Sun Ming Ming, CBA (Çin Basketbol Derneği) Finalleri’nde 2 kere şampiyonluk sevinci yaşadı.

Paul Sturgess

sneaks-cloud-paul-sturgess-harlem-basketbolcu

Son olarak İngiliz Basketbol Ligi takımlarından Cheshire Phoenix takımında forma giyen 2.31 metre boyunda ve 147 kg ağırlığındaki profesyonel İngiliz basketbolcu Paul Sturgess, Amerika Birleşik Devletleri’nde ikinci en uzun kolej basketbol oyuncusudur. 2012’de Tiny (Minik) lakabıyla Harlem Globetrotters kadrosunda da yer almıştır.

Tacko Fall

sneaks-cloud-tacko-fall-basketbolcu

ABD’deki en uzun kolej basketbolcuları arasında yer alan ve bu yıl Yılın Defans Oyuncusu seçilen 2.29 metrelik Senegalli basketbol oyuncusu Tacko Fall, 2015’ten beri UCF Knights kolej takımında forma giyiyor.

Gheorghe Mureşan

 sneaks-cloud-gheorghe-muresan-basketbolcu

Romanyalı eski NBA oyuncusu olan 2.31’lik Gheorghe Mureşan, NBA tarihinin en uzun boylu iki basketbolcusundan birisidir. 1993-2000 yıllarında aktif basketbol kariyerini sürdüren Mureşan, Washington Bullets ve New Jersey Nets takımlarında oynamıştır. Sadece bu kadar değil, bir de Billy Crystal ile “My Giant” filminde başrol oynamış.

Shawn Bradley

 sneaks-cloud-shawn-bradley-basketbolcu

2005’te emekli olan 2.29’luk pivot, NBA liginin Philadelphia 76ers, New Jersey NEts ve Dallas Mavericks takımlarında forma giydi. NBA’in gelmiş geçmiş en uzun 2. oyuncusu olan Bradley, MJ’in başrolde oynadığı Space Jam filminde de yer aldı.

Yao Ming

sneaks-cloud-yao-ming-basketbolcu

Jübilesini NBA’in başarılı takımlarından olan Houston Rockets’ta yapan 2.31’lik profesyonel basketbolcu Yao Ming’in, Çin’in en uzun çiftinin çocuğu olarak dünyaya gelmiş olmasına şaşırdık mı? Tabii ki hayır. 🙂 Shangai Sharks takımında oynarken 2002’de NBA Draft’ında 1. sıradan seçilen Ming, sakatlığından dolayı basketbola 30 yaşında veda etti.

Onlar NBA ve basketbol tarihinde boyları ile iz bırakan, sıçramalarına gerek bile kalmadan smaç basabilen basketbolcular! Hatta o smaçlardan bazıları da hemen aşağıda izlemeni bekliyor! 😉

2 metreyi geçen devlerin ayağında gördüğün basketbol ayakkabılarını olmasa da yeni sezonun en tarz basketbol ayakkabılarını sneakscloud.com’da bulabilirsin. 😉

Tıkla, keşfe başla!

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *